Yhteystiedot

A-koulu

(Luokat 1A–13A; 9–13C, A-esiluokka)

Helsingin Rudolf Steiner -koulu
Lehtikuusentie 6
00270 Helsinki

Sähköposti: kanslia.helsinki@rudolfsteinerkoulu.fi

Toimisto (09) 4777 070
Talousjohtaja Marika Törnblom 045 7731 3130
Rehtori Esa Tuominen 050 330 0846
Apulaisrehtori Vesa Aaltonen 050 322 4454
Opinto-ohjaaja Pasi Salmela 045 773 13134
Vahtimestari Eeva Basdekis 050 540 1920
Opettajainhuone 040 7106 704
Esikoulu, Lehtikuusentie 045 773 24 606
Psykologi Kati Kivisaari 045 7731 3129
Kouluterveydenhoitaja (A-koulu) Jennifer Westerlund 050 310 5631
Koulukuraattori Maria Mäkinen 045 7734 8413
Koulun ravintola Rudolf: info (ät) kruska.fi

C-koulu

(Luokat 1C–8C, 6D ja C-esiluokka)

Helsingin Rudolf Steiner -koulu
Paraistentie 3
00280 Helsinki

Sähköposti: kanslia.helsinki@rudolfsteinerkoulu.fi

Opettajainhuone 040 7106 707
Apulaisrehtori Hanna Sorsa 050 468 1278
Vahtimestari Taina Sandberg 050 589 7126 (klo 7-15.30)
Iltavahtimestari 045 77313132
Esikoulu 045 636 5221
Kouluterveydenhoitaja (C-koulu) Katariina Autio puh. 040 518 8373 (paikalla torstaisin sekä parittomien viikkojen tiistaina)
Psykologi Kati Kivisaari 045 7731 3129
Koulukuraattori Maria Mäkinen 045 7734 8413

Koululaisten iltapäiväkerho

0503032365 (1-luokkalaisten ryhmä)
0503031940 (1-luokkalaisten ryhmä)
04577348436 (2-luokkalaisten ryhmä)

Iltapäiväkerjon puhelimet ovat auki iltapäiväkerhon toiminta-aikana 11-17. Muina aikoina voi lähettää tekstiviestin.

Yhdysvanhemmat

Puheenjohtaja Bob Kruijer (b.kruijer@gmail.com)

Toimihenkilöt

Rehtori

Esa Tuominen

Apulaisrehtori

Vesa Aaltonen

Apulaisrehtori (CD-koulu)

Hanna Sorsa

Opettajakunnan puheenjohtajat

Pasi Salmela

9+ luokat

Kajo Engström

A- luokat

Ija Lahtinen

CD- luokat

Opettajakunnan sihteeri

Mikko Laulainen

Erityisopetus ja muut tukipalvelut

Sinikka Göös

erityisopetus

Kati Kivisaari

erikoispsykologi

Ija Lahtinen

Päivi Leikas-Mieho

Maria Mäkinen

erityisopetus

taideterapia

koulukuraattori

Liisa Poikkimäki

Hanna Sorsa

erityisopettaja

erityisopetus

Terveydenhoitajat

Jennifer Westerlund (A-koulu)

Katariina Autio (CD-koulu)

Koulun henkilökunta

Basdekis Eeva

vahtimestari, A-koulu

Eskola Tiina

Etholén Eija

Feria Garcia Gustavo

Hacklin Katariina

Haapalainen Kirsi

Hämäläinen Pasi

koulunkäynninohjaaja ja iltapäiväkerhon ohjaaja

kirjanpitäjä

siistijä

taloussihteeri

koulunkäynninohjaaja

iltapäiväkerhon ohjaaja

Juvonen Liisa

siistijä

Karttunen Päivi

Khajehgany Farah

Kolehmainen Anne

Koppel Ragne

Lepaste Helen

esikoulun avustaja ja iltapäivähoitaja

esikoulun avustaja ja iltapäivähoitaja

iltapäiväkerhon koordinaattori

siistijä

siistijä

Manninen Juha

Mattson Jan

Oviedo Alberto

Palomäki Ulla-Riitta

iltavahtimestari

koulunkäyntiavustaja ja ilta

siistijä

siistijä

Saarnisalo Mika

Sandberg Sami

Sandberg Daniel

Sandberg Taina

Selenius Ann-Catrine

vahtimestariharjoittelija

siistijä

iltavahtimestari

vahtimestari, C-koulu

koulusihteeri

Subekan Mokhamad

Suolanen Krista

Törnblom Marika

Wasenius Kimmo

siistijä

iltapäiväkerhon ohjaaja

talousjohtaja

kiinteistöhuoltaja

Opettajat

Aakala Eero

Aaltonen Jenni

Aaltonen Vesa

Musiikki

ruotsi, saksa

apulaisrehtori, matematiikka, luokanvalvoja (11E, 12C)

Bargum Heini

luokanopettaja (7C)

Eklund Minna

Engström Kajo

Eronen Laura

Eräkangas Takko

eurytmia

luokanopettaja (4A), tekninen työ, opettajakunnan puheenjohtaja

luokanopettaja (8A)

luokanopettaja (1C), liikunta

Granberg Suvi

luokanopettaja, virkavapaalla

Göös Sinikka

luokanopettaja (2C), erityisopetus

Halme Aliina

luokanvalvoja (10E), musiikki

Halonen Katja

matematiikka, fysiikka

Heinämäki Leena

luokanopettaja (7D)

Karjalainen Anna-Mari

äidinkieli ja kirjallisuus, perhevapaalla

Kauhaniemi Tuija

luokanopettaja (6C)

Kerman Riitta

Keski-Orvola Jutta

Kivi Pilvi

englanti

esikoulunopettaja (0A)

luokanopettaja (4C)

Korpi Sonja

Krapu Marika

Kuusela Eira

Kuusela Leila

luokanopettaja (5A)

saksa, ruotsi

luokanvalvoja (11C), matematiikka, kemia, tähtitiede

säestäjä

Käkelä Krista

luokanopettaja (1A), liikunta

Lagerbohm Pia

saksa, englanti

Lahtinen Ija

luokanopettaja (3C), opettajakunnan puheenjohtaja

Lehtinen Ilona

luokanopettaja (8C), draama, esittävän taiteen linja

Lehtonen Eetu

Lindström Monica

uskonto, psykologia

esikoulun opettaja (0C)

Linna-Dini Elisa

Luoma Mare

musiikki, perhevapaalla

luokanopettaja (3 A), elämänkatsomustieto

Luotola Terhi

englanti, ruotsi

Mieho Eero

säestäjä

Mikkilä-Huttunen Leena

ort. uskonnonopettaja

Mikkonen Jenni

Mäntylä Emmi

Nyholm Tanja

luokanopettaja (4C)

luokanvalvoja (9A), liikunta, terveystieto

luokanvalvoja (12A), kotitalous, kirjansidonta, käsityö

Pelkonen Ari

Perfiljeff Mirka

Pipinen Petra

Pitkänen Jaakko

luokanvalvoja (10A), liikunta, terveystieto

luokanvalvoja (9C), englanti, ruotsi

luokanopettaja

filosofia, elämänkatsomustieto

Ramula Tiina

Salmela Pasi

Sorsa Hanna

Taskilahti Olli

Tuomainen Minna

Tuominen Esa

saksa

luokanvalvoja (11E, 12E), opinto-ohjaaja, biologia, maantiede

matematiikka, fysiikka, apulaisrehtori (CD-koulu), erityisopetus

historia, yhteiskuntaoppi, perhevapaalla

eurytmia

rehtori, historia

Tervahartiala Marika

Vahviala Pirjo

kuvataide, arkkitehtuuri, taidehistoria

eurytmia

Veijalainen Kiika

von Gruenewaldt Emmi

luokanopettaja (2A)

luokanvalvoja (11A), matematiikka, fysiikka

Väisänen Petri

Välikorpi Jari

Wallin Sini

luokanvalvoja (10C), ruotsi, englanti

filosofia, elämänkatsomustieto, uskonto

luokanopettaja