"Kell’ aarre on se aarteen kätkeköön"
Elämä on toisinaan arvaamatonta, yllätyksellistä ja salaperäistä. Myös koulumaailmassa.
Kolmasluokkalaiset saivat kokea ihmeellisen tapahtuman tämän syyslukukauden toisella kouluviikolla. Metsästä löytyi aarre arvaamaton: pronssisia taidemitaleja!
Mitä ihmettä?
Kaksi luokamme poikaa oli löytänyt jo ensimmäisellä luokalla metsäretkemme yhteydessä mielenkiintoisia "kiekkoja" , jotka he olivat yhteistuumin kätkeneet uuteen piilopaikkaan. Siellä maan tummassa sylissä aarre sitten lepäsi reilut pari vuotta, kunnes tänä syksynä  pojat ottivat aarrekiekkonsa esille metsäretkemme yhteydessä. Siitä hetkestä alkoi salapoliisityö!
Monien soittojen ja tietojen keräämisen jälkeen pääsimme kahden mestarin jalanjäljille. Kiekot olivat muistomitaleja, jotka oli tehty 1995 murtomaahiihtomme uranuurtaja
Tapani Nikun kunniaksi. Mitalit olivat kuvanveistäjä Kain Tapperin
käsialaa.
Luokkamme teki ikimuistettavan retken urheilumuseoon, jossa luovutimme mitalit juhlallisesti. Kunniavieraana meillä oli Tapani Nikun poika Risto Niku, joka piti meille hienon esitelmän isänsä hiihtourasta.
Metsäretkiltä voi siis löytyä monenlaisia aarteita, ennalta-arvaamattomia! Kannattaa retkeillä!
Kiika Veijalainen
3A:n luokanopettaja