Saimme konkreettisesti kokea ja koskettaa elämän merkkejä seitsemännen luokan löytöretkeilijöiden hengessä. Saavuimme elokuun lopussa Viroon tuntemattomalle Vormsin saarelle tutkimaan sen aarteita. Kunnioittaen saareen historiaa ja koskemattomuutta. Majoituimme Rumpon niemimaalla sijaitsevassa idyllisessä majatalossa.

Alkoi seikkailu. Aarteiden etsintä fossiilien parissa. Voi sitä hämmästyksen määrää, kun kuudennen luokan geologian jakso muuttui todellisuudeksi jalkojemme alla olevia kiviä kääntämällä ja tutkimalla. Trilobiitteja, pitkäjalkaisia Vormsin saarella riittää, erityisesti Saxbyn rannalla.

Kokenut geologi, Silvi Püvi, auttoi oppilaita ymmärtämään maailman syntyä, maaperän kerroksellisuutta ja fossiileja. Paikallinen opas, Koit, kertoi englanniksi Vormsin saaren värikkäästä historiasta.

 

Löytöretkeilijät palasivat rikas, uusi kokemus mukanaan.

 

”Yhdessäolo oli mukavaa.”

 

”Leirikoulu yhdisti meidät.”

 

”Leirikoulu kesti neljä päivää ja jokainen niistä jäi mieleen.”

 

”Minulla oli oikein hauska Eestin matka.. Mieleen jäi erityisesti sulkapallo, yhdessäolo sekä hyvä ruoka.”

 

”Aivan ihana matka on pakko sanoa.”

 

 

Tytyristä  Vormsiin

Viime keväänä geologian jakson aikana tutustuimme Lohjalla Tytyrin kaivosmuseoon, Kalkki-Petterin valtakuntaan. Samaan aikaan koulumme CD-luokkien oppilaat suunnittelivat matkaa Eestiin. Retkien onnistuminen mahdollisti molempien luokkien vanhempien aktiivinen varainhankinta jo ensimmäisiltä luokilta saakka.

 

Luokanopettajat Tiina Järnefelt ja Sini Wallin kiittävät sekä oppilaita että vanhempia loistavasta leirikoulusta!